.: Bir köşe yazısı ve Türkiye’nin geldiği yer

Türkiye’yi nasıl bir siyasi erk yönetiyor anlamak ve görmek için; Başbakanın esip gürlediği o uzun konuşmaları içinde, kendini ve iktidarını nasıl ele verdiğini araştırıp, alıntılarla gözler önüne sermenin gereği yok.

Bunun için; Taha Akyol’un bugün Hürriyet Gazetesinde yer alan “AKP ve CHP” başlıklı köşe yazısına bakmak yeterli…

Okumayı sevmeyen, ya da; Taha Akyol okumam diyenler için hemen söyleyeyim: yazının başlığının hemen altında, iki satır, kısa bir açıklama görüp okuyacağınız.

O açıklamayı okuduktan sonra yazının devamını okumak istemezseniz anlarım. Çünkü böyle bir açıklamadan sonra yazı tüm değerini ve anlamını yitiriyor.

Biz şimdi kimse yorulmasın diye o açıklamayı buraya alalım; “Sayın Başbakan’a önce şunu belirteyim, AKP diye yazmamda bir kasıt yoktur. Yazının başlığı tek satır olsun diye öyle yazıldı” (Taha Akyol, Hürriyet Gazetesi, 06.09.2012)

İlk bakışta, Ak Parti demek yerine AKP demiş olmasını açıklayan çok sıradan, masum bir açıklama gibi gelebilir bu size. “Bunda ne var” da diyebilirsiniz.

Kim ne derse desin, bu sıradan masum gibi gözüken açıklama her şeyi fazlası ile anlatıyor.

İktidara, başbakana bu kadar yakın bir köşe yazarının bu korkusu, telaşı, açıklama yapma gereği duyması Türkiye’nin geldiği karanlık noktayı göstermesi açısından son derece anlamlıdır…

Kısaca, lafın bittiği yerdeyiz.

Gerekçesi ne olursa olsun; başbakana bu kadar yakın bir köşe yazarı, yazısına atığı başlığı dahi başbakana açıklama gereği duyuyorsa, o ülkede bazı şeylerden söz etmenin anlamı kalmamıştır.

Örneğin o ülkede demokrasiden, özgürlüklerden, özgür basından söze edemezsiniz…

Hem etseniz ne olur.

Buna sadece gülerler…

Hele Taha Akyol’un yazısının devamında yaptığı gibi başbakana; CHP’ye haksızlık yaptığını söylemenin hiçbir anlamı yok.

Sen hem otur yazına atığın başlığın açıklamasını yap sonra da; aynı başbakana akıl hocalığına soyun.

O başbakan da çok dinler seni…

Ama böyle bir akıl hocalığının yalakalıktan başka illa bir anlamı olacaksa, o da; demokrasinin olmadığı bir ülkede “varmış” gibi göstermek olduğunu söyleyebiliriz.

Laf bitti.

Faşizm iktidarda…

Hasan KAYA
06 Eylül 2012 Perşembe