Hasan KAYA

Berkin Elvan’ın cenazesi sonrasında polis kitleye saldırıp dağıtmaya başladı. Taksim’e çıkmak isteyen kalabalıklara polisin saldırısı şiddetliydi.

Yeni ölümler ve yaralanmalar olduğu haberleri sürekli geliyordu. Derken saat gece yarısı sürmekte olan Ahmet Hakan’ın Tarafsız Bölge programına, söz hakkını kullanmak adına katılan, AKP İstanbul İl Başkanı, A. Babuşçu Okmeydanı’nda çatışma olduğunu cenazeye katılanların iki kişiyi yaraladığını bir kişiyi de öldürdüğünün haberini araya sıkıştırdı.

Bunun üzerine hareketlenen sosyal medya haberi teyit etmeye çalıştı. “Çabul TV: Okmeydanı’nda ölümlü çatışma bilgisini 12.05’te aradığımız Şişli Emniyet Müdürlüğü teyit etmedi,” diyen bir twitt attı.

Emniyetin dahi haberinin olmadığı bir olaydan AKP İstanbul İl Başkanı Babşçu nasıl haberdar olmuştu.

Daha sonraki açıklamalardan öğreniyoruz ki;  bölgede uzun süreli elektrik kesintisi yaşanmış ve aynı her ne hikmetse yine Mobese kameraları çalışmıyor.

Ve cinayet işleniyor…

Bir gün sonra, daha önceki ölümler karşısında hep suskun sessiz AKP milletvekilleri bir yaygara korosu kurdular. Yürekleri yanmış ve dillerinin pası çözülmüştü. Hepsi bir biri ardına kına mesajları yayınladılar.

Aynı günün akşamı, Can Dündar’ın Canlı Gaste’de telefonla bağlandığı öldürülen Burak Can’ın babası telefonlarının hiç susmadığını devlet büyüklerinin hepsinin aradığını söylüyordu.

Olay gecesi geç vakitlerde birçok olayda olduğu gibi malum örgüt bir açıklama yaparak AKP binalarına, seçim bürolarına saldırdığını yakıp yıktığını ve “Çıkan çatışmada sivil faşistlerden biri öldü ikisi de yaralandı.” diyerek Burak Can’ın öldürülmesini üstleniyordu.

Bütün gün bir milyondan fazla insanın katıldığı ve hiçbir olayın çıkmadığı cenaze töreninden sonra bu olay ve cinayet AKP’nin arayıp bulamayacağı bir can simidi oldu.

AKP mitinginde Erdoğan tam da bu açıklamayı kullanıyor ve AKP binalarının yakılıp yıkıldığını bir gencin öldürüldüğünü kullanarak bildik kara propagandasını sürdürüyordu ve bu provokasyon üzerinden hala o kara propaganda sürüyor.

Kısa fazla detaya girmeden yapığımız bu kısa analiz; AKP ve Erdoğan’ın kirli bir oyun içinde olduğu izlenimini fazlası ile veriyor. İnsanın kanını donduran bu gelişmeler ve iş birliği umarız bizim yanılgımızdır.

Hasan KAYA

14 Mart 2014 Cuma