1Erdoğan önümüzdeki yerel seçimlerden ve sonrasında genel seçimlerden güç kaybetse de birinci parti olarak çıkabilir.

Çıkacaktır da…

Nasıl mı?

Çok uzun bir zamandır bu ülkede yolsuzluğa, rüşvete bulaşmayan kimse kalmadı. En azından AKP’ye oy veren büyük bir kesim farklı biçimlerde rüşvet aldı, yolsuzluk yaptı.

Hükümet ve başbakanın çevresi, işadamları kepçe ile götürürken çay kaşığı ile de olsa halka da rüşvet vermekten geri durmadılar.

Kömür, makarna diye küçümsediğimiz yardımlar, aile yardımı, okuyan çocuklar için para; yardımı sosyal devlet olmanın gereği olarak uygulanmadı, bir tür rüşvet olarak verildi…

Bunun içindir ki halkın bir kesimi açığa çıkan rezilliği görmezden gelebiliyor, yokmuş gibi başbakanın konuşma yaptığı alanları dolduruyor, alkışlıyor…

Balık baştan koksa da kuyruğun o kokudan rahatsız olduğu hiç görülmemiştir.

Ancak, Erdoğan için seçim kazanmak yetmeyebilir. O dilinden düşürmediği milli irade, seçim sandığı ülkeyi yönetmek için yeterli olmayabilir.

İçeride kendisi ile birlikte kirlenmiş seçmenini ikna etmesi ne kadar kolay olduysa, dışarıda o kadar başarısız oldu. Bu bizim gibi ülkeler için son derece önemli, çünkü Türkiye ekonomisi bir hayli dışa bağımlı, dışardan kaynak aktarımı, sıcak para girişi olmadan ekonominin dengelerini ayakta tutmak mümkün değil.

Bu yüzden, önümüzdeki yerel seçimler ve sonrasındaki genel seçimlerde, güç kaybederek birinci parti çıkacak olan AKP, ayakta kalabilmek için halka çay kaşığı ile verdiğini, kepçe ile geri almaya başlayacaktır.

Ancak ondan sonra gelecek ilk seçimlerde halk o çok sevdiği “karizmatik” lideri kendi elleri ile sandığa gömecektir.

Hasan KAYA

11 Şubat 2014 Salı