Şaşırmıyorum artık. Başka türlü olsa şaşardım. Dile kolay 30 yıl aralıksız bir savaş yaşandı bu ülkede. Kimse neden savaşıyoruz demedi. Sokağa dökülen olmadı. Kim, kimi vuruyor diye sormadı.

Kolaycılığı seviyor bu halk. Devlet, resmi ağızlar ne dediyse ona inanıyor. “Hem ne olacak; dağa çıkanlar üç beş çapulcu, kendini bilmez” diyerek kulağının üzerine yatıyor.

Oturup bunları mı düşünecekti. “Devlet, milletin ordusu, onların hakkından nasılsa gelirdi.”

Ama evdeki hesap çarşıya uymadı. Uzadıkça uzadı bu savaş. Ve giderek daha kanlı bir hal almaya başladı. Cenazeler artık mahallemizden kalkmaya başladı.

Ne yaptı halk?

Ne yalan söyleyeyim; cenazeler kapımızdan kalkınca,  şimdi oturup düşünür, kafa kafaya verip bir çözüm buluruz diye bekledim kendimce.

Nafile…

Boşa bir bekleme oldu… Kalabalıklar sokağa atıp kendini, ellerinde bayraklar “Şehitler ölmez, vatan bölünmez” demekle yetindi.  Oysa çocuklarımız ölüyorlardı.

Kim demişse yalan söylemiş. Yalan şehitlerin ölmediği. Şehitlerde ölüyorlar. Bunu, evladını yitiren anneler iyi biliyor. Bir onlar biliyorlar, hem de ne bilmek…

Şehitler de ölüyor…

Filistin’de öldüğü gibi, ölüyor şehitler. Çocuklar vuruluyor, çocuklar ölüyor. Bizim çocuklarımız. Bir yanda asker, diğer yanda “çapulcu” ama bizim çocuklarımız hepsi…

Bir halk bu kadar duyarsız olur mu?

“Olmaz,” demeyi ne çok isterdim.

Evet, oluyor.

Filistin için; ayağa kalkan, ağlayan, dizilere konu yapan bu halk, kendisi için susuyor.

Üstelik yeni de değil, bu suskunluğu. 12 Eylül’de çocukları içeri alındı, işkencelerden geçirildi, sustu bu halk. Hem de ne susmak sessizliğinde boğuldu…

Çocuk yaşta gençler, idam sehpalarına çıkarıldı.

Sustu…

Halk susunca zalim yol alır.

Bitti mi?

Hayır, bitmedi.  Onlarca aydınını faili meçhul cinayetlerde kaybetti bu halk.

Ne yaptı?

Soruyorum size ne yaptı?

Hiç…

Sustu…

Şimdi ne mi yapıyor?

Susuyor, barışa karşı çıkmak için türlü bahaneler arıyor. Kendini sokağa atıyor; “Şehitler ölmez, vatan bölünmez” diyor.

Ah ne yaman bir çelişki bu. Savaş karşısında sus pus duran, barışa karşı çıkmak için yırtıyor ortalığı…

Kürt olanı sevmiyor. Alevi olanı sevmiyor. Romen olanı sevmiyor. Bir tek Türk olanı seviyor sanıyorsunuz değil mi?

Hayır, yanılıyorsunuz.

Bu halk kendini sevmiyor.

Hasan KAYA