Hasan KAYA

İnsan benim yaşıma gelince birçok şeyi anlıyor, anlayışla karşılıyor. Rahatlıkla “olabilir” diyor, insanlık hallerinden sayıyor birçok şeyi.

Yanlış anlaşılmasın bu bilgelik falan değil, çok okumakla da ilgili bir şey değil. Yaşadıklarımız, tecrübelerimiz bu olgunluk için yeterli olabiliyor.

Tabi bununda yetmediği yerler var. Ne yaşarsanız yaşayın, ne kadar tecrübeli olursanız olun. Hata ne kadar okumuş olursanız olun, çaresiz kaldığınız, “bu da ne böyle” dedikleriniz oluyor.

Yazımızın başlığına uygun akıl tutulmaları yaşayanları karşınızda hazır bulduğunuzda, anlamakta zorlanmak ne kelime, söyleyecek söz bulamıyorsunuz.

Bakan çocuklarının, yolsuzluk ve rüşvet olaylarına karışmalarından çok önce de başbakan ve bakan çocuklarının başarılı iş yaşamlarından hep söz edilirdi. Bunu anlamak zor değildi, bal tutan parmağını yalıyordu.

Babalarının konumları gereği bu gençler şanslı gençler sayılırlar. Çünkü onlar istemese de birileri onlar üzerinden babalarına ulaşmak için gelip onları bulur.

Buluyor da…

Bu Türkiye için yeni bir şey değil, ilk kez olan bir şey hiç değil.

Bunların hepsi anladıklarımız kısmında kalıyor. Şimdi sıra o anlamadıklarımızdan söz etme zamanı.

AKP’ye oy veren seçmenin de çocukları var. O gençler içinde iyi eğitim görmüş, dil bilenlerde var. Hata kimi iki üniversite bitirmiş, dışarıda mastırını yapmış iyi yabancı dil bilen başarılı zeki gençler bunlar.

Bu gençler içinden şanslı olanlar kamuda veya özel sektörde, büyük olasılıkla asgari ücretle işe başlamış, namusu ile ter dökerek ekmeğini kazanıyordur.

Bu gençlerin bilgi birikimi, eğitim düzeyi, zekâları hiçbir zaman milyon dolarlar kazanmalarına yetmez. Eğer şansları yardım ederlerse, başladıkları işte yükselir göreceli daha rahat bir yaşam sürerler.

Hepsi bu kadar…

Ekmeğin aslanın ağzında olduğu bir ülkede yaşadığımızı düşünürsek, bu asla kötü değildir.

Buraya kadar ortaya koyduğumuz iki farklı resimdir. Bir yanda seçilenlerin gençleri ve onların başarı öyküleri, diğer yanda seçenlerin gençleri ve mütevazı yaşamları…

AKP’ye oy verenler bunu görmüyorlar mı? Görüp görmezden mi geliyorlar?

Anlamak zor…

Daha da anlaşılmaz olan AKP Gençlik Kollarının faaliyetleridir. Gazete haberlerine bakınca insanın içi acıyor. AK Gençler, önce adliye önünde sonra bazı yayın organları önünde ve başbakanın mitinglerinde, bakan oğullarının gözaltına alınmasını, sonra tutuklanmasını protesto ediyor, kefen giyerek miting alanına geliyorlar.

Buları inanmakla, bir ideoloji ile açıklamak imkânsızdır. Gözaltına alınan bakan oğlu 5 bin Türk Liralık mont giyecek sen kefen…

Yok, yok bunu inanmakla, siyasetle, ideoloji, din imanla açıklayamayız.

Bu düpedüz bir akıl tutulmasıdır.

Hasan KAYA
22 Aralık 2013 Pazar