hkaya2Başbakan, “NATO’nun Libya’da ne işi var?” demiş üzerinden birkaç gün geçmeden yanıldığını görmüştü. Çünkü başta ABD, Fransa olmak üzere batı çoktan hazırlığını yapmış saldırmaya hazırdı.

Artık yapacak bir şey yoktu. O çok değerli stratejik müttefiklerin peşi sıra Libya saldırısında yerini almalıydı.

Aldı…

Bu olayla, batının Ortadoğu politikalarında, üstelik NATO’nun doğrudan müdahalelerinde dahi Türkiye’nin hesaba katılmadığı, görüşünün alınmadığını bir kez daha açığa çıkarıyordu.

Suriye konusunda olup biten bunun bir kez daha teyit edilmiş olmasından başkaca bir şey değildir.

Libya deneyiminden (sözüm ona) çıkarılan dersle acele eden, deyim yerinde ise rol çalmaya çalışan Başbakan ve Hükümeti bir kez daha yanılırken Türkiye’nin batının Ortadoğu politikalarında hiç olmadığını bize göstermiş oldular.

Gelişmeler diğer yandan, Suriye konusunda, İsrail’in bölgedeki gücünün görmezden gelinemeyeceğini göstermiş oldu. Zira parçalanmış bir Suriye’de; muhtemel İslamcı radikal unsurların yönetimde olması veya kısmen etkili olmasının İsrail’in başını fazlası ile ağrıtabilirdi.

Bu da sorunun çözümünü zamana yaymayı, Türkiye’nin, doğrudan müdahale konusundaki hevesini kursağında bırakmaya yetti.

Böylece, batı, İsrail için Ortadoğu politikasını revize ederken Türkiye’yi hesaba bir kez daha katmamış oluyordu.

Bir zamandan bu yana Başbakan ve Hükümetinin, Osmanlı coğrafyasında bölgesel güç olma isteği, özünde batının görmesini istediği bir “düştü.” Bunun böyle olduğu; bu konuda ilk söylemlerin batının bilinen merkezlerinde dile getirilmiş, medyasında yazılmış olmasından çok sonra, bizde belli kalemler tarafından köşelerine taşınarak gündeme getirilmiş olmasından anlıyoruz.

Ancak kendini bu “düşe” fazlası ile kaptıran başbakan ve hükümetinin, halkın canı pahasına çizgi içine çekilmesi söz konusu olduğunda uluslararası güçlerin pek de fazla oturup düşünmediğini Hatay, Reyhanlı örneğinde bir kez daha gördük.

Bombaların, başbakanın ABD ziyaretinin tam da öncesinde patlamış olması, her görülen “düşü” hayra yormanın mümkün olmadığını göstermiş, bombaların planlandığı merkezleri görmemizi sağlamış, Suriye konusunda ABD ile tam bir mutabakat içinde olmaya yaramış gözüküyor.

 

Hasan KAYA

24 Mayıs 2013 Cuma