Bu gün yüz yıldır tekrarlanan bir yanlın yıl dönümü. 4 Ocak, kahramanlık destanları eşliğinde anlatılan, anmaları yapılan Sarıkamış kıyımının yıl dönümüdür.

Evet, bu bir kıyımdır.

En azından doğu cephesinde Çanakkale’de olduğu gibi bir saldırı ve ona karşı gelişen savunma yoktur.

Aksine “Türk Dünyasını” birleştirme palavrasıyla doğuya, Orta Asya içlerine kadar uzanmak isteyen, ama özünde asıl hedefi Bakü Petrolu olan Alman emperyalizmine hizmet eden bir harekettir.

Osmanlı Sarayında ve Genelkurmaylığında sınırlı sayıda üst düzey rütbeli bir kaç komutanın bildiği, bütün planları Belin’de, Alman Genelkurmaylığında yapılan Sarıkamış Hareketi, ağır kış koşullarından dolayı; kimi verilere göre 60 kimilerine göre de, 90 bin askerin donarak hayatını kaybetmesiyle son bulmuştur.

Sarıkamış Hareketinin Almanya için önemli olan iki nedeni vardır. Birincisi, Doğu cephesinde Çalık Rusya’sı ile savaşta olan Almanya’nın rahatlaması için Rusya’nın bir başka cephede savaşa girmesini ve gücünün bölünmesini sağlamak ve ikici olarak; Osmanlılar eliyle Bakü Petrollerine ulaşmak.

Bölgenin koşullarını bilmeyen Alman Genelkurmayı kış koşullarını hesaba katamayarak büyük hatalar yapar. Arap Yarım Adasından getirilen askerlerin, yazlık denebilecek kıyafetlerle Sarıkamış’a gönderilmesi en büyük hata olur.

Ancak bu kıyımda yine de önemli pay, Osmanlı Genelkurmaylığında son söz sahibi olan Enver Paşa ve arkadaşlarınındır.

Alman emperyalizminin, yayılmacı politikalarına kendini kaptıran Enver Paşa ve ekibi Birinci Paylaşım Savaşına, Almanların yanında ülkeyi savaşa sokmakta bir sorun görmemiştir. Dönemin yaşanan büyük felaketlerinin hepsi de bu politikaların sonucu olarak tarihe geçmiştir.

Almanya’nın, Berlin Bağdat Demiryoluyla Ortadoğu’ya inmek istediği ve bu demiryolu üzerinden Ortadoğu Petrollerine ulaşmak istediği artık bir sır değildir.

Öte yandan, az bilinmesine ve yüz yıldır anlatılan kahramanlık hikayelerinin aksine; Sarıkamış, Alman emperyalizmi Bakü Petrollerine ulaşma planıdır.

Yüz yılık bir yalanla, Almanya’nın çıkarına başlatılan bir savaşta kaybedilen askerlerin acısı üzerinden, şehitlik nutukları atılarak kahramanlık desatanları yazılmaya çalışılıyor.

Hasan KAYA
4 Ocak 2015, Pazar

 

Konuyla ilgili daha geniş bilgi için tıklayın: .: Yalanın Tarihi; Sarıkamış’tan Çanakkale’ye…