2Haklı olarak Türkiye maden faciasına yoğunlaştı. İhmaller ve kayıplarımız üzerine konuşuyoruz. Facianın büyüklüğü kadar büyük acımız. Ama bu facia başka, daha büyük bir faciayı açığa çıkardı.

Şimdi hangisi daha büyük facia onda karar kılmakta zorlanıyoruz. Benim için bu ortaya çıkan diğerini gölgesinde bırakacak büyüklükte.

Lafı uzatacak değilim.

Günlerdir Başbakanın bir gence Soma’da yumruk attığını konuşuyoruz. Attı diyen, demeyen, hak ettiğini söyleyenler var.

Günümüzün iletişim araçlarının hepsi bir kamera görevi görüyor, her yurttaş bir muhabir olabiliyor.

Art ardına çıkan görüntüler ile başbakanın el ense çekip vurmaya çalıştığı, ama tamda istediği gibi vuramadığı net ortada.

Yumruğu yiyen genç, önce başbakanın istem dışı bir tokat attığını söylerken ifadesini değiştirip başbakanın kendisini korumalardan kurtarmak istediğini söylemeye başladı.

Neden?

Başbakan istediği gibi vuramamış da olsa korumalardan adam akılı dayak yemiş, Başbakandan şikâyetçi olmayacağını ama bir özür beklediğini söylerken birden bire ifadesini değiştirip, üstüne üstlük kendisinin başbakandan özür dilemesi beni korkutuyor.

Evet, söylemekten çekinmiyorum, korkuyorum.

Çünkü bu sıradan bir ifade değiştirmekten çok, nasıl yönetildiğimizi gösteriyor.

Bu, bu ülkede hiç kimsenin can güvenliğinin, hukuksal korumasının olmadığı anlamına geliyor. Böyle bir ülkede bırakın madenlerde ölümle burun buruna gelmeyi her köşeyi döndüğünüzde sokağa her çıktığınızda ölümle burun buruna kalırsınız.

Hasan KAYA

19 Mayıs 2014 Pazartesi