Korkutan soytarıların, kendini bilmezlerin her istediğini yapabileceği bir çağ değil yaşadığımız. Bilmenin, inanmanın önüne geçtiği, istense her şeyin aklın eseri olabileceği bir çağda yaşıyoruz. İnsanın kendinden başlayarak her şeyi değiştirmesi mümkün. Ancak hayat beklendiği gibi, düz bir çizgi üzerinde, devinmiyor. Beklenen olmuyor. Bir delinin, zaman ruhuna kafa tutması başarılı olabiliyor.

Hitler Almanya’sı için de bunlar söylendi.

Dünya tarihi içinde defalarca benzer sözeler, bir şaşkınlığı muştulamak için söylendi.

Akıllara durgunluk veren gelişmelerin bir delinin başarısı olarak ifade edilmesi, onun başarısı olduğu anlamına gelmiyor. Halktan aldığı oy, sokağın verdiği destek bu başarının demokratik görünümü, kabul edilebilirliğini sağlayan ve/veya kolaylaştıran ögesidir. Burada illa bir başarıdan söz edilecekse, o, bu delilerin arkasında duran, onları tarih sahnesine çıkaran sermayenin başarısıdır.

Sermaye bazen bu başarısıyla, kendisini de şaşırtan zor anlar yaşayabiliyor. Arkasında durduğu, finans desteği ile besleyip büyüttüğü bu deliler üzerindeki kontrolü onlar, devlet aygıtına hakim olduklarında kısmen elden kaçırabiliyor.

Ancak sermayenin kazanma dürtüsü, finans gücüyle birleşerek, bu canavardan da yararlanmanın yolunu buluyor. Onunla bir yerde yeniden yolları kesişiyor/buluşuyor. İşte bu buluşma anı bütün insanlık için en tehlikeli duraksamadır.

Bu buluşma bir kez gerçekleşince, artık o delilerin mektubu okunmaz olur. Bütün bir bölgeyi, bazen bütün dünyayı içine çeken büyük acıların yaşanması, savaşların başlaması bu buluşmanın neredeyse doğal sonucudur…

Hasan KAYA
29 Eylül 2016 Perşembe