Türkiye, Suriye sınırının sıfır noktası aynı zamanda insanlığın sıfır noktası oldu. Çatışmalar sürerken sınırda yaşanan insani dram büyürken Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yaptığı bir açıklama gözden kaçtı, ya da üzerinde pek durulmadı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ABD öncülüğündeki IŞİD karşıtı koalisyonun hava saldırısını; “PYD’ye alan açılıyor”[1] olarak değerlendirmiş, onu izleyen hükümete yakın medya organları; koalisyon güçlerinin havadan YPG güçlerinin karadan saldırılarıyla çok sayıda sivil ölümlerine, Tel Abyad’dan kaçışlara neden olduğunu ileri sürdüler.

Bu sözlere, ABD Ankara Büyükelçiliği’nden yalanlama gecikmedi.

ABD’nin Ankara Büyükelçiliği, “Koalisyon hava saldırıları sivil kayıpların yaşanmaması için yoğun çaba sarf edilmiştir. Sivil nüfusun Tel Abyad’dan kaçması, IŞİD tarafından başlatılan saldırının sonucudur” açıklaması yaptıktan sonra asıl saldırıların IŞİD tarafından başlatıldığını, IŞİD’in Türkiye ve bütün medeni dünya için tehdit oluşturdu açıklamasını yaptı.

Erdoğan ve hükümete yakın medya organlarını telaşlandıran sivillerin ölümü ve sınırın sıfır noktasında yaşanan dram olmadığı açık. Sınırın diğer tarafında kimin güç kazandığı, yanı PYG güçlerinin hakim olmasından duyulan rahatsızlık bu.

Peki bu rahatsızlık neden?

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve havuz medyasını telaşlandıran sivil ölümleri, Türkiye sınırında yaşanan dram olmadığı ve Kürt alerjisi olmadığı, akşam saatlerinde (15 Haziran 2015 Pazartesi) YPG güçlerinin, Abyad’a girerek şehirdeki IŞİD barbarlığına son vermesiyle anlaşılır oldu.

ABD ve Koalisyon güçlerinin havadan, YPG güçlerinin karadan başlattığı ve Tel Abyad şehrini almasıyla Türkiye sınırının, Suriye tarafı Kürtlerin denetimine geçmiş oldu.

Havuz medyasının, sınırdaki YPG bayraklarını resimleyerek milliyetçi önyargıları kışkırtma çabası, diğer yandan, IŞİD barbarlarıyla Türkiye’nin ilişkisini de zorlaştıran, fiziki bağını koparan yeni bir durumun resmedilmesi oluyor.

Görünen o ki, Koalisyon güçleri ve PYG güçlerinin bu hamlesi, Tel Abyad şehrini kurtarmaktan başka, Türkiye ile IŞİD barbarlığının fiziki bağını koparmayı hedeflemekteydi. Cumhurbaşkanı Erdoğan ve onun medyasının telaşı tam da bu bağlantının kopmuş olmasından kaynaklanıyor.

Türkiye’nin de koalisyon güçleri içinde yer aldığı söyleyenler, bu görüşlerimize itiraz edenler olabilir. Ancak bu yer alışın yüzeysel, kerhen bir yer alış olduğu; MİT TIR’ları ve diğer lojistik yardımlarla çoktan gün yüzüne çıktığı için, burada ayrıca üzerinde durmayı anlamlı bulmuyoruz.

Hasan KAYA
16 Haziran 2015 Salı

[1] 15 Haziran 2015, İMC TV İnternet Sayfası