Sevgi olsam, bir sabah iş öncesi usulca saçlarınıza dokunurdum. Bir saksıda tutsak değil, çit boyu bahçede,  bir yamaçta kayaların doruğunda çiçek olurdum. Ama illa da uçsuz bucaksız kırlar, dağ başları ve derin koyakları süslerdim.

Elinize hiç sebep yokken konan bir uğurböceği olsam. Çocuk olup kollarımı açıp size koşsam, sarılsam… Hiçbir beklentisi olmayan gözyaşı, dudak kıvrımlarında açan gonca gül olsam, tutarımsınız elimden?

Şimdi, şu an bir türkü olmak istiyorum; elinizden tutup gençliğin kavgalarına götürmek isteyen. Sonra bir şarkı olup ilk aşkınızı anımsatmak geliyor içimden…

Her şey bir yana, mutlaka sabah olmalıyım. Aydınlık, serin dağ başlarının nazlı çiğ tanelerini okşayıp uyandırmalıyım.

Denizlere martıları indirmeliyim. Elini tutup güneşin, kapınıza gelmeli, pencereden süzülüp içeriye girmeliyim.

Umut yüklü bir bulut olmalıyım akşama yağan. Saçlarınızı ıslatan, içinize süzülüp akan bir sır olmalıyım koynunuzda, uzak geleceğe sakladığınız.

En güzeli, yoksulların düşündeki ekmek olmak, sıcak ve yavan… Tutuğunuz iş, ak alınlarda boncuklanıp dökülen ter olmak. Bekleyeni olan yol, sabahı olan gece olmak…

Boşuna heveslenmeyin: Acı olsam kapınıza uğramam, adınızı sormam ve bilmek istemem hangi şehir, hangi sokak, oturduğunuz ev hangisi diye.

Sevgi olmak kolaydır da, acı olmak mı zor.

Kanayan yarada acı olmak değil, sevdalı bir yürekte kanatırcasına acıtan aşk olmak, özlem, umutlu bir bekleyiş olmak da güzeldir sevgilinin usunda.

Dağlarda, özgürce yankılanan seslerini bırakanlarla gelip düşmek şehrin ayaklarına çaresiz… Ayrılık öyküsü, yalnızlığın şiiri ve acılara tutunmuş bir ağıt olmak da isterim…

Bir söz olup zamana dokunmak, anı tutmak, hiç tanımadığınız, ellerini bir kez olsun sıkmadığınız insanların yarını için hapis yatmaya kışkırtmak olmalıyım.

Çocukların gözyaşlarını dindirmeye çalışırken kollarına düştüğünüz yorgunluk olmakta güzeldir.

Sevgilinin elinden uzanıp aldığınız gülde diken olmak. Sonra her köşe başında karşınıza dikilen, her yol ayrımında vicdanlarınıza çelme takan bir sokak çocuğu olmak da isterim.

En güzeli; bir düşünce olup aklınızda suça zorlamak istiyorum sizi…

Hasan KAYA