Bir afra, bir tafra; “Suriye’nin kuzeyinde, Türkiye’nin güneyinde, yeni bir devlet kurulmasına müsaade etmeyeceğim” diyerek birinci tekil şahıs kullanarak bir cümle kurdu, sonraki konuşmalarda “ettirmeyeceğiz” diyerek düzelti.

Batı, doğu her yöne seslendi. Duyanda son kabadayı bizim cumhurbaşkanımız sanacak.

Oysa çoktandır orada özerk bir Kürt bölgesi olduğunu bilmeyen yok. Hala bilmeyenler için söyleyelim; Suriye’nin kuzeyinde adı, Rojava olan değişik kantonlardan oluşan özerk bir Kürt bölgesi var.

Kobani’nin kurtarılması ve Tel Abyd’ın alınmasından sonra, Afrin dışında Rojava’nin bütün kantonlarının bir biriyle bağı kurulmuş durumda.

Esip gürleyen cumhurbaşkanın konuşmalarından, bu Kürt bölgesine bir müdahaleden söz ettiği sonucu çıkarılabilir.

Ama değil…

Basına sızan, olası bir Suriye müdahalesinin planlarından anlaşılan, Kürt bölgesine bir müdahale söz konusu değil.

Türkiye’nin girmeyi planladığı bölge; Cerablus ile en solda Afrin arasında kalan bölge. Bu bölge de, Kürtlerin değil IŞİD’in hâkimiyetinde.

Bu bilgilerden sonra, “bu ne perhiz, bu ne lahana turşusu” diyorsanız son derece haklısınız. Söylenenler, ima edilenler başka, yapılmak istenen başka.

Peki, Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan, kime efeleniyor, IŞİD barbarlarına karşı bir hareket mi başlatmak istiyor?

Tabi ki hayır…

Büyük resmi görmek için öncelikle, ABD ve koalisyon güçlerinin, Tel Abyd’den sonra, bu bölgeye, yani Cerablus ile Afrin arsındaki bölgeye yöneleceği, konuşulduğunu belirtelim.

Bu ne demek?

Bu bölgeye yapılacak ABD denetiminde bir müdahale, Türkiye’nin Suriye’ye müdahalesinin ve Suriye içlerindeki değişik guruplarla ilişkisin, fiziki koşullarının ortadan kalması anlamına gelecektir.

Türkiye, Kürtlerinde içinde olduğu, ABD’nin denetimindeki grupların kontörlünde olan, bu bölgeyi aşmadan, Suriye içlerine müdahale edemeyecek, IŞİD ve benzeri örgütlerle organik bağ içinde olamayacak. TIR göndermek, sevkiyat yapmak o kadar kolay olmayacak.

Bu açıkça olmasa da, Türkiye’nin Suriye’deki oyunun dışına itilmesi anlamına geliyor. Suriye sorununda Türkiye’yi önemli kılan tek avantajı sınır komşusu olmasıydı. Bu avantajı elinden alınmış bir Türkiye, resmen olmasa da fiziki olarak oyunun dışına itilmiş olacak.

Bu da, onca çaba, siyasi ve kişisel olarak alınan riskten sonra, Erdoğan ve ekibinin, kolay hazmedip kabul edebileceği bir şey değil.

Tabi, Türkiye için önemli olan bir diğer konu da, Kürtlerin kontrol edilmesi…

Türkiye’nin, Suriye içindeki gruplarla ilişkisinin kesilmiş olması, Kürtler üzerinde sallayacağı Demokles’in kılıcının elinden alınması anlamına da gelecektir. Bu, Türkiye’nin, Suriye politikasının ve Erdoğan’ın sonu demek olduğu için esip gürlemesi çok doğal…

Hasan KAYA
29 Haziran 2015 Pazartesi